ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024
ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024

Pierwszy dzień Famy. Co nas czeka?

21 sierpnia 2023

Rozpoczynamy tydzień pełen intensywnych, artystycznych doznań i inspirujących spotkań! Otwórzcie swoje głowy na dźwięki, słowa, obrazy i dajcie się ponieść famowej atmosferze.

Tradycyjnie już zaczniemy konferencją prasową, ale chcemy by była w duchu nowej, festiwalowej oprawy graficznej. Patrzycie na nią czytając ten tekst – nowoczesna, nienachalna, ciekawa. I atrakcyjna nie tylko dla mediów i oficjeli. Dlatego zapraszamy na konferencję wszystkich. Organizatorzy odpowiedzą na nie zawsze łatwe pytania, jurorów spróbujemy zachęcić do wróżb, a partnerom i sponsorom zadamy pytania tak proste, że aż trudne. To już o 14:00, pod adresem Sienkiewicza 2, w Ośrodku Henryk Uzdrowiska Świnoujście. 

O 16:00 wystartuje tegoroczny cykl Miejsca Literatury, niezmiennie w Galerii Miejsce sztuki44. Łukasza Drozdę na spytki weźmie niezastąpiony Pan od książek, czyli Krzysztof Lichtblau. Pretekstem do spotkania jest książka “Dziury w ziemi. Patodeleoperka w Polsce”. Autor tej pozycji ma jedne z najmocniejszych papierów w tym kraju, by w sposób atrakcyjny zmierzyć się z tematem z pozoru nieatrakcyjnym. Książka już jest głośna.  

17:30 i sala teatralna w Miejskim Domu Kultury, a tam Kolektyw Teatralny TS i jego “Ogień w głowie”, w reżyserii Macieja Ćwielucha i – w interdyscyplinarnym duchu Famy, co szczególnie chcemy podkreślić! – punkową muzyką skomponowaną przez Agatę Zemlę. Mocna rzecz o nastolatkach, teraz.

Chwila oddechu będzie potrzeba i przenosimy się do Hali Basenu Północnego. To tu w tym roku odbywać będą się wszystkie koncerty. Ale wcześniej czeka nas perełka tegorocznej edycji. Już o 19:15 zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Joanny Marcinkowskiej, Agnieszki Sowisło-Przybył oraz Tomasza Kalitko pod przewrotnym tytułem “To nie jest basen”. Spotkamy się z twórcami i zobaczymy aż 12 wielkopowierzchniowych prac, które łączy wspólny mianownik. Jaki? Nie spóźnijcie się, a wszystkiego dowiecie się z pierwszej ręki.  

No i koncerty. Kwadrans później, o 19:30, na scenie stanie duet color blue (tak, małymi literami). Melancholia, ale w najlepszym wydaniu.

O 20:30 zmiana klimatu za sprawą poznańskich Ciepłych Brejków. Nie rap, nie alternatywa, ale doskonałe teksty. Po prostu trzeba tego doświadczyć.

Pisaliśmy już o “powrotach na Famę”. Pierwszym z nich będzie zaplanowane na godz. 21:30 wydarzenie specjalne – koncert laureatek Nagrody Tryton dla Największej Osobowości Artystycznej festiwalu w 2022 roku – duetu SEKUNDa (tak, ostatnia litera jest mała). Tu jeszcze większy ból głowy dla muzykologów z zakwalifikowaniem do właściwej szuflady, bo dziewczyny są gdzieś między folkiem, jazzem a muzyką klasyczną! Przy okazji będzie szansa zweryfikować, czy w zeszłym roku jury miało rację. 

Kiedy zdobywczyni pierwszej Dzikiej Karty na Famę wyjdzie na scenę, powinna być już 22:30. Kathia – bo o niej mowa – zwróciła na siebie nie tylko naszą uwagę już w kwietniu, podczas poznańskiego Next Festu. Zdobyła atencję mediów, kontrakt z dużą wytwórnią i wszystko co za tym idzie. To nie jedyny artysta w line-upie tegorocznej Famy, który zdobył nie tylko kwalifikację do pokazów konkursowych w Hali Basenu Północnego, ale z przytupem wbił się na wielkie sceny w tym kraju. To napawa nas optymizmem. 

Musimy jeszcze przypominać, że wstęp na wszystkie wydarzenia Famy jest bezpłatny?

Program na dziś: 

14.00 Uzdrowisko Świnoujście – Henryk

Konferencja prasowa z udziałem organizatorów i Jury

16.00 Galeria Miejsce sztuki 44

Miejsca Literatury: Łukasz Drozda 

17.30 Miejski Dom Kultury

Kolektyw teatralny TS: “Ogień w głowie” 

19.15 Hala Basenu Północnego

“To nie jest basen” – wernisaż wystawy malarstwa 

19.30 Hala Basenu Północnego

color blue 

20.30 Hala Basenu Północnego

Ciepłe Brejki 

21.30 Hala Basenu Północnego

SEKUNDa 

22.30 Hala Basenu Północnego

Kathia