ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024
ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024

SEKUNDA

21 sierpnia
21:30
Hala w Basenie Północnym

Po roku, na scenie w Hali Basenu Północnego, przed świnoujską publicznością wystąpi ponownie duet SEKUNDa, czyli laureatki nagrody “Tryton – dla Największej Osobowości Artystycznej” Festiwalu Fama za rok 2022. Dziewczyny z pewnością ponownie przeniosą nas w obszary muzyki balansującej na granicy folku, jazzu oraz muzyki klasycznej.

SEKUNDa to zespół stworzony na początku 2021 roku przez dwie niezależne artystki Dorotę Błaszczyńską-Mogilską i Wiolę Jakubiec. W SEKUNDzie spotyka się góralski temperament z klasycznym błyskiem i jazzową wyobraźnią muzyczną, podkreślając tym samym charakterystyczną dla zespołu kontrastowość. Wspólne działania są dla artystek przestrzenią do swobodnych poszukiwań muzycznych. W swoich kompozycjach łączą instrumentalne brzmienia ze śpiewem. W kompozycjach zespołu słychać wpływy minimalizmu, jazzu i muzyki klasycznej. Instrumentalistki używają niekonwencjonalnych technik gry na skrzypcach takich jak chop czy strumming. SEKUNDa to laureatki najważniejszych konkursów muzyki folkowej w Polsce takich jak „Mikołajki Folkowe” czy „Nowa Tradycja”.

Artystki zaprezentują autorskie kompozycje stworzone na bazie tradycyjnych melodii. Głównym źródłem inspiracji stała się dla zespołu muzyka tradycyjna Beskidu Żywieckiego oraz Spisza.  Muzyka SEKUNDy ukazuje bogactwo różnorodnych doświadczeń obu artystek. Brzmienie skrzypiec uzupełnione jest śpiewem i instrumentami charakterystycznymi dla tradycji pasterskich: piszczałka sześciootworowa, piszczałka wielkopostna i zbyrcoki.