ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024
ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024

Jury i nagrody

Poznaj tegoroczny skład Jury

Ania Brachaczek

Wokalistka, basistka, kompozytorka i autorka tekstów oraz instrumentalistka związana z polską kulturą od ponad 20 lat. Znana ze współpracy z zespołem Pogodno, współzałożycielka grupy BiFF (z którą zdobyła dwa Fryderyki za album „Ano”) i zespołu SIQ, w którym śpiewanie łączy z grą na basie. W 2023 wraz z zespołem Mitch&Mitch Con Il Loro Gruppo Etereofonico (w którym gra od kilku lat na gitarze basowej) zdobyła kolejnego Fryderyka. Poza tym nagrywała m.in. z Acid Drinkers, Czesławem Mozilem, Muńkiem Staszczykiem, Markiem Jackowskim, Zbigniewem Hołdysem i orkiestrą NOSPR – z wszystkimi tworzyła niezapomniane dzieła, które zapewniły jej trwałe miejsce w polskiej kulturze. Od dwóch lat dyrektorka ośrodka Kultury w Tucznie, w woj. zachodniopomorskim.

Marcin Cichoński

Na półce kolekcjonuje płyty, w głowie kolekcjonuje wspomnienia z koncertów. Z całego świata kultury to chyba jednak Seattle Sound jest jego największą pasją. Od lat w mediach muzycznych, od eteru, przez druk, po Internet. Zajmował się telewizyjnymi listą przebojów 30 ton, pisał tu i ówdzie, a w szczególności w “Tygodniku Wprost”, “Machinie” i “Przekroju”. Od stycznia 2021 roku można go słuchać w Radio 357. Od dwóch lat zakochany w Famie. Świetny gość.

Maciej Nowak

Krytyk teatralny i gastronomiczny, dziennikarz. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 1983 roku na łamach “Sztandaru Młodych”, pracował w miesięczniku “Teatr” i “Pamiętniku Teatralnym”. Od 1991 roku pełnił funkcję dyrektora Centrum Edukacji Teatralnej, Nadbałtyckiego Centrum Kultury i Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Teatru Polskiego_1875 w Poznaniu. Kierownik działu kultury “Gazety Wyborczej” (1997-2000), twórca tygodnika “Goniec Teatralny” (1990-92), miesięcznika “Ruch Teatralny” (1995-2003) oraz portalu e-teatr.pl (2004-2013). Od 1995 roku recenzent kulinarny “Gazety Wyborczej”, juror programu Top Chef w Telewizji Polsat. W latach 2014-2015 wraz z Mikiem Urbaniakiem prowadził w Polskim Radio RDC audycję Homolobby.

Jarek Szubrycht

Dziennikarz “Gazety Wyborczej”, prowadzi autorską audycję „Ciężko na sercu” w Trójce. Twórca i redaktor naczelny magazynu o polskiej muzyce “Gazeta Magnetofonowa” (2015-2020). Wcześniej współpracował m.in. z „Polityką”, „Przekrojem”, Interią, Onetem, Antyradiem i Off Radiem Kraków. Autor i tłumacz książek o tematyce muzycznej i biografii – m.in. Andrzeja Zauchy, Vadera, Slayera i Maryli Rodowicz. Za książkę „Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu” nominowany był do Nagrody Literackiej Gdynia. Przez lata w radzie programowej katowickiego OFF Festivalu, obecnie współpracownik Mystic Festival, największego festiwalu metalowego w Polsce. Autor tekstów piosenek, emerytowany wokalista metalowy, związany z grupą Lux Occulta.

Michał Taciak

Filolog polski, filmoznawca, manager kultury. Zawodowo zazwyczaj kręci się wokół słowa – jako copywriter, ghostwriter, sufler, bibliotekarz czy dziennikarz. Prywatnie najbardziej w świecie wielbi swoje psy oraz dźwięki muzyki – na gatunkach się nie zna, wręcz je lekceważy, więc nie wie, czego słucha, ale słucha czegoś nieustannie. Płacze na filmach, im większy zachwyt, tym mocniej płacze. Pragnie więcej teatru w miasteczku, w teatrze zresztą też płacze. Świnoujścianin z wyboru, juror przez zasiedzenie.

Lista nagród

NAGRODA TRYTON DLA NAJWIĘKSZEJ OSOBOWOŚCI ARTYSTYCZNEJ LUB ZA NAJLEPSZĄ KREACJĘ ZBIOROWĄ

Ufundowana przez Prezydenta Świnoujścia, Joannę Agatowską. Jest to nagroda interdyscyplinarna, może ją otrzymać podmiot artystyczny (osoba lub grupa), zajmujący się każdą dowolną dziedziną sztuki.

NAGRODA TRÓJZĄB NEPTUNA ZA NAJLEPSZE WYDARZENIE ARTYSTYCZNE

Ufundowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierda Geblewicza. Nagrodę otrzymują wszyscy twórcy oraz wykonawcy zwycięskiego projektu. Jest to nagroda interdyscyplinarna, może ją otrzymać projekt dowolnej dziedziny sztuki.

NAGRODA IM. MAKSA SZOCA ZA NIESZABLONOWĄ I KREATYWNĄ POSTAWĘ ARTYSTYCZNĄ

Jest to nagroda interdyscyplinarna, może ją otrzymać podmiot artystyczny (osoba lub grupa), zajmujący się każdą dowolną dziedziną sztuki. Nagradzane są: zaangażowanie w inicjowanie spontanicznych, oryginalnych działań, odwaga, przekraczanie granic dziedzin sztuki.

NAGRODA IM. JANA SAWKI W KATEGORII SZTUKI WIZUALNE I MULTIMEDIA

Może ją otrzymać osoba lub grupa, reprezentant jednej z następujących dziedzin: sztuki wizualne, fotografia, film, multimedia.

NAGRODA IM. ANDRZEJA JAKÓBCA W KATEGORII MUZYKA

Może ją otrzymać osoba lub grupa: zespół, muzyk solista, wokalista.

NAGRODA IM. ROBERTA PALUCHOWSKIEGO W KATEGORII SZTUKI SCENICZNE

Może ją otrzymać osoba lub grupa, reprezentant jednej z następujących dziedzin: teatr, performans, taniec, kabaret, happening, improwizacja, stand-up.

NAGRODA IM. MARKA KASZA DLA NAJLEPSZEGO DZIENNIKARZA

Może ją otrzymać osoba lub grupa, reprezentant jednej z następujących dziedzin: dziennikarstwo prasowe, radiowe, telewizyjne.

NAGRODA LAMELAT FAMY ZA POPULARYZACJĘ ARTYSTYCZNYCH INICJATYW WŚRÓD MIESZKAŃCÓW ŚWINOUJŚCIA

Nagroda przyznawana osobie lub grupie, której zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność w najwyższym stopniu przyczyniły się do popularyzacji Festiwalu wśród mieszkańców Świnoujścia i w przestrzeni miasta. Jest to nagroda interdyscyplinarna, może ją otrzymać podmiot artystyczny dowolnej dziedziny sztuki (osoba lub grupa), animator kultury, dziennikarz, realizator Festiwalu, mieszkaniec miasta.

NAGRODA ORGANIZATORA ZA POZYTYWNY WKŁAD W PROCESY ORGANIZACYJNE

ufundowana przez byłych i obecnych dyrektorów Festiwalu. Otrzymuje ją osoba, której pomoc, zaangażowanie, pomysłowość oraz skuteczność działania miały istotny wpływ na proces realizacyjny i produkcyjny Festiwalu.