ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024
ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024

Finał Famy. Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji!

27 sierpnia 2023

Sobotnim koncertem finałowym w Hali Basenu Północnego w Świnoujściu zakończyła się 53. edycja Festiwalu Fama. Z utworami z legendarnej płyty “I Ching” sprzed 40 lat zmierzyli się tegoroczni famowicze. Jak się okazało, znalazły się wśród nich laureatki i laureaci nagród i wyróżnień przyznanych przez jury.

W 1983 roku projekt Zbigniewa Hołdysa nie tylko zintegrował krajową scenę młodzieżową (na “I Ching” pojawili się muzycy z Maanamu, Perfectu, TSA, Krzak, Porter Band, Breakout czy Osjan), ale stał się również podwaliną wielu późniejszych kolaboracji artystycznych i zainicjował powstanie np. Voo Voo. Dziś wymieniany jest jako jedna z najważniejszych polskich płyt i wskazywana przez artystów jako inspirująca.  

Formuła famowych koncertów finałowych wyraźnie nawiązuje do takich kolektywnych form twórczości. W “Fama gra I Ching” widać to było jak na dłoni. W skład zespołu utworzonego podczas festiwalu weszli członkowie formacji prezentujących się na tegorocznej Famie, a za mikrofonami stanęły m. in. wokalistki i wokaliści uczestniczący w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Magdę Sowul. Usłyszeliśmy Kathię, Mateusza Wójckckiego. Znów popisały się Sofie LaRo, Mia Shamma, Laura Bais i Dorota Świszczewska oraz Mateusz Ziąbala. Wśród zaprezentowanych utworów znalazły się takie “pomniki”, jak “Heksagram”, “Miss Propagandis”, “Ja płonę”, “Dyktator”, “Człowiek Mafii” czy wykonany w finale i wyśpiewany chóralnie przez wszystkich artystów obecnych na scenie “Milo”. 

Wtedy nadszedł czas odczytania protokołu z obrad jury. Oto on: 

 

W dniu 26 sierpnia 2023, w Świnoujściu Jury w składzie: Urszula Kaczyńska, Marcin Cichoński, Edgar Hein i Michał Taciak postanowiło przyznać następujące nagrody (nagrody finansowe), wyróżnienia (nagrody honorowe, niefinansowe) oraz nagrodę specjalną Radia 357 “Zagraj z nami!”. 

WYRÓŻNIENIE i tytuł LAUREATA/LAUREATKI FESTIWALU otrzymują: 

 • w kategorii muzyka: Mateusz Wójcicki, za debiut, po którym idzie fama. 
 • w kategorii  muzyka: wyróżnienie pod hasłem “za pierwszy krok i co dalej?” otrzymują Nelson Martusewicz, Sophie LaRo i Mia Shamma
 • w kategorii sztuki wizualne: Anna Skoczeń, autorka filmu “Świt”, za koronkową robotę i historię, która powinna mieć ciąg dalszy. 
 • w kategorii sztuki wizualne: Wydział Malarstwa i Rysunku UAP, reprezentowany przez Tomasza Kalitko, Joannę Marcinkowską i Agnieszkę Sowisło-Przybył,  za pozostawienie śladów Famy w przestrzeni miasta. 
 • w kategorii literatura: Krzysztof Lichtblau i Monika Stopczyk, za ożywienie literackiej Famy. 
 • w kategorii sztuki sceniczne: Michał “Misza” Czorny, za perfekcyjną dykcję, kondycję fizyczną i za opowieść o dylematach. 

 

NAGRODĘ i tytuł LAUREATA/LAUREATKI FESTIWALU otrzymują: 

 • NAGRODĘ ORGANIZATORA za pozytywny wkład w procesy organizacyjne otrzymują Małgorzata Paduch i Krystian Michalski
 • NAGRODĘ ORGANIZATORA za pozytywny wkład w procesy organizacyjne, ufundowaną przez byłych i obecnych dyrektorów festiwalu, oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 500,00 zł brutto otrzymują Karolina Kwaśna i Maciej Waszkowiak.   
 • NAGRODĘ LAMELAT FAMY za popularyzację inicjatyw artystycznych wśród mieszkańców Świnoujścia, w wysokości 1 000,00 zł brutto, otrzymuje Michał Szczodry
 • NAGRODĘ MUZYCZNĄ RADIA 357 “Zagrasz z nami!” otrzymuje zespół Szklane Oczy. 
 • NAGRODĘ IM. JANA SAWKI w kategorii sztuki wizualne w wysokości 1 000,00 zł brutto otrzymuje Karolina Gołębiowska za film “Bajka o początku”
 • NAGRODĘ IM. ANDRZEJA JAKÓBCA w kategorii muzyka w wysokości 2 000,00 zł brutto otrzymuje Guest Julka
 • NAGRODĘ IM. ROBERTA PALUCHOWSKIEGO w kategorii sztuki sceniczne w wysokości 1 000,00 zł brutto otrzymuje Iwona Mączka-Chodorowska, aktorka Teatru BAZA. 
 • NAGRODĘ IM. MAKSA SZOCA za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną w wysokości 2 000,00 zł brutto otrzymuje zespół Szklane Oczy
 • NAGRODĘ TRÓJZĄB NEPTUNA dla najlepszego projektu lub wydarzenia zrealizowanego podczas festiwalu, ufundowaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, w wysokości 6 000,00 zł brutto otrzymuje Teatr BAZA za spektakl “Podróż” w reż. Tomasza Zadrożnego. 
 • NAGRODĘ TRYTON dla największej osobowości artystycznej festiwalu, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, w wysokości 8 000,00 zł brutto otrzymuje  Kathia

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, a jurorom dziękujemy za ich trud i pracę. Jeśli o pracy mowa… to przygotowania do kolejnej edycji Famy rozpoczęły się właściwie kilka dni temu. Dziękujemy, że jesteście z nami!