ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024
ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024

Piątek, weekendu na Famie początek

25 sierpnia 2023

Przedostatni dzień festiwalu to bardzo bogaty różnorodny program. Dziś bez spektaklu na scenie Miejskiego Domu Kultury, ale za będzie za to porcja literatury i mnóstwo muzycznych wrażeń.

Jeśli dokuczają Wam upały, to piątek rozpoczniemy od małej wyprawy na północ, a to za sprawą spotkania z Ewą Sapieżyńską – autorką książki “Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii”. Pierwotnie pozycja ukazała się 2022 roku w Norwegii (tytuł oryginału: „Jeg er ikke polakken din”) i z miejsca stała się przebojem na tamtejszym rynku. Jej fragment włączono do platformy edukacyjnej dla norweskich szkół średnich, a Norweska Rada Kultury zakupiła książkę do wszystkich bibliotek w kraju. Rozmowę poprowadzi jak zwykle Krzysztof Lichtbalu. Zapraszamy do Galerii Miejsce sztuki44 na godz. 16:00.

Na wieczór od razu przenosimy się do Hali Basenu Północnego. Tym razem przemieszczać się będziemy od łagodniejszych brzmień, aż po mocne bity, w sam raz na piątek. Dodajmy – mocne, ale wartościowe. Toż to Fama! 

I tak, o 19:30 stanie przed wami Łukasz Fudro – facet nie dość poważny, by tworzyć muzykę klasyczną i typ nie aż tak rozrywkowy, by tworzyć pop. Uzbrojony jedynie w fortepian i kompozycje, o których potrafi opowiadać swobodnie i frapująco. 

O 20:30 usłyszymy Niesłuchowskiego. To wokalista, tekściarz, kompozytor i gitarzysta. Muzykę Piotra charakteryzuje melodyjność, nienachalna melancholia, popowy, niebanalny nastrój oraz charakterystyczny wokal, którym opowiada o świecie. Niesłuchowskiego ciężko już zaliczyć do debiutantów, jednak na scenie Hali Basenu Północnego będzie to jego pierwszy występ.

O 21:30 podkręcamy tempo. Scena należeć będzie do artystki kryjącej się za pseudonim Guest Julka, obdarzonej głosem z pogranicza hip hopu, soulu oraz jazzu. Wiemy, że obserwuje ją coraz więcej festiwali więc i wy powinniście mieć ją na oku. Jest laureatką konkursu – “Tak Brzmi 2022” Radio Kampus. Występowała m.in na: OPO Festival, Arslatrans Fesival, Great September, Zimno Fest, Polska z OFFu. 

Godzinę później, o 22:30 na scenie pojawi się zdobywca drugiej Dzikiej Karty w historii Famy, Tony Yoru. On też dostrzegany jest już w plebiscytach i konkursach typujących wschodzące gwiazdy młodego pokolenia. Kontrakt już ma w kieszeni i go konsumuje. Trudny do sklasyfikowania i mający dużo do przekazania. Usłyszycie kawał mocnego wokalu i falset. Rap, wave w sosie retro. Na żywo robi piorunujące wrażenie. 

Skoro piątunio, to gramy dłużej. I piątkowo. Funkasanki pojawią się już raz drugi na Famie. Rok temu zdobyli Nagrodą Specjalną Radia 357 oraz Nagrodę im. Andrzeja Jakóbca w kategorii muzyka. Duet Aneczki Kaptór oraz Przemka Starachowskiego, gwarantuje energiczny i taneczny występ, taki jaki powinien zdarzyć się akurat dziś wieczorem. Jesteśmy przekonani, że Hala Basenu Północnego wybuchnie wyjątkową energią. 

Dziś widzimy się tu:

16:00 – Galeria Miejsce sztuki44 

Miejsca Literatury – Ewa Sapieżyńska 

  

19:30 – Hala Basenu Północnego 

Łukasz Fudro 

  

20:30 – Hala Basenu Północnego 

Niesłuchowski 

  

21:30 – Hala Basenu Północnego 

Guest Julka 

  

22:30 – Hala Basenu Północnego 

Tony Yoru 

  

23:30 – Hala Basenu Północnego

Funkasanki