Piątek, weekendu na Famie początek

25 sierpnia 2023

Przedostatni dzień festiwalu to bardzo bogaty różnorodny program. Dziś bez spektaklu na scenie Miejskiego Domu Kultury, ale za będzie za to porcja literatury i mnóstwo muzycznych wrażeń.

Jeśli dokuczają Wam upały, to piątek rozpoczniemy od małej wyprawy na północ, a to za sprawą spotkania z Ewą Sapieżyńską – autorką książki “Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii”. Pierwotnie pozycja ukazała się 2022 roku w Norwegii (tytuł oryginału: „Jeg er ikke polakken din”) i z miejsca stała się przebojem na tamtejszym rynku. Jej fragment włączono do platformy edukacyjnej dla norweskich szkół średnich, a Norweska Rada Kultury zakupiła książkę do wszystkich bibliotek w kraju. Rozmowę poprowadzi jak zwykle Krzysztof Lichtbalu. Zapraszamy do Galerii Miejsce sztuki44 na godz. 16:00.

Na wieczór od razu przenosimy się do Hali Basenu Północnego. Tym razem przemieszczać się będziemy od łagodniejszych brzmień, aż po mocne bity, w sam raz na piątek. Dodajmy – mocne, ale wartościowe. Toż to Fama! 

I tak, o 19:30 stanie przed wami Łukasz Fudro – facet nie dość poważny, by tworzyć muzykę klasyczną i typ nie aż tak rozrywkowy, by tworzyć pop. Uzbrojony jedynie w fortepian i kompozycje, o których potrafi opowiadać swobodnie i frapująco. 

O 20:30 usłyszymy Niesłuchowskiego. To wokalista, tekściarz, kompozytor i gitarzysta. Muzykę Piotra charakteryzuje melodyjność, nienachalna melancholia, popowy, niebanalny nastrój oraz charakterystyczny wokal, którym opowiada o świecie. Niesłuchowskiego ciężko już zaliczyć do debiutantów, jednak na scenie Hali Basenu Północnego będzie to jego pierwszy występ.

O 21:30 podkręcamy tempo. Scena należeć będzie do artystki kryjącej się za pseudonim Guest Julka, obdarzonej głosem z pogranicza hip hopu, soulu oraz jazzu. Wiemy, że obserwuje ją coraz więcej festiwali więc i wy powinniście mieć ją na oku. Jest laureatką konkursu – “Tak Brzmi 2022” Radio Kampus. Występowała m.in na: OPO Festival, Arslatrans Fesival, Great September, Zimno Fest, Polska z OFFu. 

Godzinę później, o 22:30 na scenie pojawi się zdobywca drugiej Dzikiej Karty w historii Famy, Tony Yoru. On też dostrzegany jest już w plebiscytach i konkursach typujących wschodzące gwiazdy młodego pokolenia. Kontrakt już ma w kieszeni i go konsumuje. Trudny do sklasyfikowania i mający dużo do przekazania. Usłyszycie kawał mocnego wokalu i falset. Rap, wave w sosie retro. Na żywo robi piorunujące wrażenie. 

Skoro piątunio, to gramy dłużej. I piątkowo. Funkasanki pojawią się już raz drugi na Famie. Rok temu zdobyli Nagrodą Specjalną Radia 357 oraz Nagrodę im. Andrzeja Jakóbca w kategorii muzyka. Duet Aneczki Kaptór oraz Przemka Starachowskiego, gwarantuje energiczny i taneczny występ, taki jaki powinien zdarzyć się akurat dziś wieczorem. Jesteśmy przekonani, że Hala Basenu Północnego wybuchnie wyjątkową energią. 

Dziś widzimy się tu:

16:00 – Galeria Miejsce sztuki44 

Miejsca Literatury – Ewa Sapieżyńska 

  

19:30 – Hala Basenu Północnego 

Łukasz Fudro 

  

20:30 – Hala Basenu Północnego 

Niesłuchowski 

  

21:30 – Hala Basenu Północnego 

Guest Julka 

  

22:30 – Hala Basenu Północnego 

Tony Yoru 

  

23:30 – Hala Basenu Północnego

Funkasanki