ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024
ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024

Wydarzenia Specjalne pod hasłem ”powroty”

13 sierpnia 2023

Wśród koncertów i pokazów towarzyszących Famie są takie, które pozwolą na weryfikację pracy jurorów w latach ubiegłych.

Wydarzenia specjalne w tym roku stoją pod hasłem “powroty”. Wracają bowiem na Famę laureaci lat ubiegłych, więc będziemy mogli zweryfikować, co robi artystom laur zdobyty w Świnoujściu…  

I tak, wśród wydarzeń specjalnych jest koncert Panilas, zdobywczyni Trytona dla największej osobowości artystycznej w 2019 roku. Magda Sowul, bo tak brzmi naprawdę imię i nazwisko artystki, nie dość, że jest wziętą autorką muzyki teatralnej, to ma za sobą potężny debiut wydawniczy. Nakładem wytworni Mystic Production ukazał się fenomenalny album “Gynoelectro”. Dzięki tej płycie media upatrują w Panilas kolejnej, obok Nosowskiej, Marii Peszek czy Mery Spolski, wyrazistej postaci na polskiej scenie. Najbliższe lata zweryfikują te wróżby. 

Jest też szoł Olka Talkowskiego, który rok temu wrócił z Trójzębem Neptuna za najlepsze wydarzenie/projekt przyznanym za autorski spektakl “Rap Magister”. Tak, spektakl, bo Olek to artysta wszechstronny. Zagrał w kilku przedstawieniach krakowskich tetarów: STU i Starego. Pojawił się na ekranie m.in. w “Klangorze”, “Miasto 44”, “Sexify”, “Bożym Ciele” czy “Osieckiej”. Gra na fortepianie bez żadnych ograniczeń warsztatowych i technicznych. Gra też na perkusji i instrumentach perkusyjnych, czuje się pewnie w tańcu oraz w breakdance, umie wyrazić się poprzez pantomimę. No i komponuje i śpiewa. Jego recital zapowiada się na istotne i ważne wydarzenie specjalne. Warto za parę lat móc powiedzieć “widziałem go, zanim odkryli go wszyscy”.  

Nie mniejszym wydarzeniem specjalny jest powrót do Świnoujścia formacji Funkasanki, laureatów Nagrody im. Andrzeja Jakóbca w kategorii Muzyka. Też z roku 2022. Funkasanki to duet założony w 2015 roku przez Ankę Kaptór i Przemka Starachowskiego. Dwoma albumami i serią singli utorowali sobie drogę do wielu nagród i wyróżnień, nie tylko na Famie, do anten ogólnopolskich rozgłośni i na sceny takich wydarzeń, jak Męskie Granie. Zachwycają warsztatem, witalnością i radością na scenie. Gdyby ich koncert musiałby mieć jakiś tytuł, to my proponujemy słowo “petarda”.  

Z tego samego, 2022 roku, z Trytonem za najlepszą kreację zbiorową festiwalu wyjechał duet SEKUNDa i teraz pojawi się znów na scenie w Hali Basenu Północnego. SEKUNDa to projekt, w którym łączą się przeróżne światy muzyczne. – Jesteśmy otwarte na wiele kierunków muzycznych, wciąż szukamy swojej drogi – mówiły w Czwórce (Polskie Radio) skrzypaczki Dorota Błaszczyńska-Mogilska i Wiola Jakubiec. Znajdziemy w ich twórczości odwołania, tak do góralskiego folku, jaki i do jazzu. Są tu skrzypce barytonowe, loopery, samplery i inne bajery. I biały śpiew! Ten niecodzienny miks wywołał deszcz nagród, szczególnie na festiwalach i konkursach osadzonych w muzyce tradycyjnej i dawnej, choć propozycje SEKUNDy są na wskroś… współczesne i nowoczesne. Gorąco polecamy! 

Informacje o innych wydarzeniach specjalnych i towarzyszących oraz cały program Famy znajdują się TUTAJ. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest darmowy.