ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024
ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024

FILOZOFIA PLANU DNIA

31 lipca 2023

Dobrych rozwiązań się nie poprawia.

Pamiętacie lata, w których wydarzenia odbywały się w różnych, mniej lub bardziej oczywistych lokalizacjach na terenie Świnoujścia? Miało to swój niezaprzeczalny urok, ale i powodowało szereg niedogodności.

Pal licho, że dla nas, organizatorów, producentów stanowiło to dodatkowe wyzwania logistyczne, co w nadmorskim, turystycznym mieście pełnym urlopowiczów powoduje dodatkowy ból głowy, to jeszcze przysparzało dodatkowych wydatków. Funkcjonując w czasach “wiecznego niedoboru” środków, jak każdy inny niezależny festiwal, wolimy tego unikać.

Od mniej więcej dwóch edycji staramy się skupiać wybrane aktywności wokół konkretnych miejsc. I tak, koncerty i inne wydarzenia muzyczne znalazły swoją przystań w zabytkowej hali w Basenie Północnym. W sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury rozgościły się już na dobre teatry, sztuki sceniczne czy krótki metraż. Galeria Miejsce sztuki44 ukonstytuowała się jako gospodarz “Miejsc Literatury”. Warsztaty i działania edukacyjne odbywają się na backstage’u świnoujskiego Amfiteatru oraz w Szkole Podstawowej nr 6, a z kawiarni El Papa Cafe Hemingway nadaje red. Cichoński dla Radia 357. 

Takie podejście do planowania i lokowania wydarzeń spotkało się z bardzo pozytywną oceną uczestników, artystów i jurorów. Widzowie szybko orientują się w przestrzeni miasta. Nie mamy zamiaru z tym dyskutować. My też dostrzegamy zalety tego rozwiązania. I idziemy o krok dalej. 

O ile to możliwe, wszystkie aktywności odbywać się będą nie tylko w tych konkretnych miejscach, ale i o stałych porach – o ile będzie to możliwe. Zatem od rana warsztaty w Amfiteatrze i Szkole Podstawowej nr 6. Potem przerwa na obiad. A po nim w MDK-u coś dla duszy – spektakle lub pokazy filmów. W drodze na wieczorne koncerty w hali Basenu Północnego, przystanek na spotkania z literatami w Galerii Miejsce sztuki44. Wszystko ułożone tak, by znaleźć jeszcze miejsce i czas na refleksję przy gofrach… 

Szczegółowy program lada chwila.

Do zobaczenia w Świnoujściu między 21 a 26 sierpnia! Tam, gdzie zawsze!