ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024
ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024

Miejsca Literatury pełne nagradzanych, wyróżnianych i nominowanych autorek i autorów

16 sierpnia 2023

Spotkania autorskie sprowokowane książkami o przeróżnej tematyce, od patodeweloperki, przez autobiograficzną rozprawę z alkoholizmem, aż po trudne doświadczenia homoseksualistów podczas II wojny światowej, to żelazny punkt w programie Famy.

Miejsca Literatury to bardzo prestiżowy i ważny cykl spotkań z polską literaturą współczesną na najwyższym poziomie. Na takim też poziomie są prowadzone przez Krzysztofa Lichtblaua, znanego jako Pan Od Książek, rozmowy z autorami głośnych w ostatnich miesiącach książek. Co roku, Lichtblau do spółki z Moniką Stopczyk – stanowiąc kuratelę nad Miejscami Literatury – zapraszają na Wyspy autorki i autorów z nagrodami i nominacjami w tak prestiżowych konkursach jak Nagroda Literacka Nike,Nagroda Literacka Gdynia czy Nagroda Conrada.

Tegoroczny projekt Miejsca Literatury zainauguruje poniedziałkowe spotkanie z Łukaszem Drozdą, z którym o książce “Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce” rozmawiać będzie Krzysztof Lichtblau – gospodarz cyklu.

Łukasz Drozda jest politologiem i urbanistą, doktorem nauk o polityce publicznej oraz adiunktem na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW oraz wykładowcą w School of Ideas Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się badaniami z obszaru studiów miejskich,  zainteresowany jest szczególnie procesami stanowienia polityki miejskiej w Europie Środkowej i Wschodniej oraz gentryfikacją. W swoim dorobku ma kilka książek.

Po pięciu latach ma Famę powraca Mateusz Górniak. Kiedyś uczestnik warsztatów literackich, dziś autor “Dwóch powieści ruchu” i “Trash Story”, za którą jest nominowany do Literackiej Nagrody Gdynia 2023 oraz laureat Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2021

“Dwie powieści ruchu” to rozpisany na głosy manifest międzygatunkowego sojuszu, a także próba myślenia utopijnego. Siłą napędową tej powieści drogi są rytm, przygoda, ucieczka i ekstaza. Podróż jej głównych bohaterów to rozpisany na głosy manifest międzygatunkowego sojuszu, a także próba myślenia utopijnego. Siłą napędową tej powieści drogi są rytm, przygoda, ucieczka i ekstaza

W środę Krzysztof Lichtblau zaprosi do rozmowy Aleksandrę Zbroję, autorkę głośnego i docenionego przez czytelników i krytykę debiutu “Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu”. Książka ta przyniosła jej nagrodę Odkrycie Empiku oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Gombrowicza. „Mireczek” Aleksandry Zbroi, to opowieść o relacji z ojcem nieobecnym, bez reszty pogrążonym w alkoholowym nałogu i rozpadającej się rodzinie – czytamy w nocie od wydawcy. – W tej opartej na przeżyciach samej autorki książce pobrzmiewają na zmianę stracone złudzenia, żal, złość, rozczarowanie i nadzieja. Przepuszczone przez literacki filtr, ale nadal żywe.

W czwartkowe popołudnie Świnoujście i Galerię Miejsce sztuki44 odwiedzi Dorota Kotas. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada. Punktem wyjścia do rozmowy będzie “Czerwony młoteczek” – trzecia książka autorki “Pustostanów” i “Cukrów”.

O najnowszej swojej książce autorka opowiada tak: “Gdyby to była książka dla dzieci i gdyby były w niej obrazki, a najlepiej, żeby były one takie, które można wyciąć, to chciałabym wiedzieć, gdzie byłaby zaznaczona linia ciągła, a gdzie linie przerywane. Wtedy może byłoby dla mnie jasne to, które z naszych elementów i części ciała byłyby przeznaczone do wycięcia nożyczkami, a gdzie dokładnie należałoby nas pozaginać i posklejać, w których konkretnie miejscach, tak żeby coś z tego wyszło – to znaczy ze mnie i z mojej matki albo raczej z nas obu. Pewnie byłaby to jakaś śmieszna szopka w zestawie z siankiem i żłobem, w którym śpią koty i dzieci, a dorośli nie potrafią znaleźć sobie dobrego miejsca i od żylaków bolą ich nogi, dlatego raczej siedzą przy stole i rozmawiają o polityce lub innych bardzo ważnych sprawach zajmując się bardziej gośćmi niż dziećmi, bez względu na to, kim są dzieci, to jednak w pierwszej kolejności dbają o tych, którzy przychodzą i widzą nas z zewnątrz – po to, żeby sobie czegoś złego nie pomyśleli na temat naszego klanu i żeby nie było wstydu. Fasady są za to ładne: złote tapety w kwiaty i talerz wędlin. Chociaż w niczym to nie pomaga.”

Weekend rozpoczniemy od małej wyprawy na północ, a to za sprawą spotkania z Ewą Sapieżyńską, autorką książki “Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii”.

Ewa Sapieżyńska to socjolożka i iberystka. Wykładała w Chile i w Polsce,  obecnie mieszkająca w Oslo. Publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Krytyce Politycznej”, „Tygodniku Powszechnym” i „Le Monde Diplomatique”.

W 2022 roku wydała w Norwegii książkę „Jeg er ikke polakken din”, która z miejsca stała się przebojem na tamtejszym rynku, jej fragment włączono do platformy edukacyjnej dla norweskich szkół średnich, a Norweska Rada Kultury zakupiła książkę do wszystkich bibliotek w kraju. W 2023 r. książka „Nie jestem twoim Polakiem” ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Tegoroczny cykl Miejsca Literatury zamknie rozmowa z Joanną Ostrowską, którą za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” nagrodzono w 2022 roku Nike Czytelniczek i Czytelników.

Joanna Ostrowska jest doktorką nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi, a także wykładowczynią akademicką, krytyczką filmową dramaturżką. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Jest autorką głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis.

Od początku swojego istnienia cykl Miejsca Literatury gości w świnoujskiej Galerii Miejsce sztuki44. Nie inaczej będzie w tym roku. Możliwość spotkania się z gwiazdami literatury w otoczeniu dzieł sztuki współczesnej starannie selekcjonowanych przez kuratora Galerii, Andrzeja Pawełczyka, stanowi unikatową i zgodną z multidyscyplinarnym duchem Famy wartość dodaną.

Wstęp na spotkania jest wolny, a my polecamy zjawić się wcześniej i zadbać o najlepsze miejsce dla siebie.