ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024
ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024

38 WYDARZEŃ ARTYSTYCZNYCH W 6 DNI! 

7 sierpnia 2023

Znamy już pełny program tegorocznej edycji Festiwalu FAMA. W dniach 21-26 sierpnia br. czeka nas aż 38 różnych wydarzeń artystycznych, od koncertów, spektakli teatralnych, przez pokazy filmów, wernisaż wystawy po spotkania z literatami i legendarnymi postaciami polskiej kultury.  

 

W ramach pokazów konkursowych w sekcji muzyka zaplanowaliśmy 15 autorskich koncertów młodych, wyselekcjonowanych i świetnie zapowiadających się artystów. Punk, jazz, elektro, wave, rap, piosenka autorska, rock… twórczości nie wszystkich z nich da się łatwo zdefiniować. O uznanie publiczności i jury powalczy aż 5 sztuk teatralnych przygotowanych przez kolektywy, inicjatywy i teatry z całego kraju. Różniących się formą i tematyką, ale poruszających, zaskakujących i zdecydowanie świeżych, z duchem Famy. Na amatorów X Muzy czekać będzie konkursowy pokaz filmów krótkometrażowych w ramach sekcji sztuk wizualnych.  

 

Wydarzenia towarzyszące i specjalne 

Poza pokazami konkursowymi – fundamentem festiwalu – przygotowaliśmy cały szereg wydarzeń towarzyszących i specjalnych. Zapraszamy m.in. na świetnie znany na Wyspach cykl Miejsca Literatury, w ramach którego odbędą się spotkania z Joanną Ostrowską, Ewą Sapieżyńską, Dorotą Kotas, Aleksandrą Zbroją, Mateuszem Górniakiem i Łukaszem Drozdą.  

Do programu FAMY wracają też wyjątkowe spotkania Śladami Mistrzów. Tu uczestniczyć będzie można w rozmowie z Wojciechem Waglewskim i Zbigniewem Hołdysem wokół legendarnej płyty “I Ching” z 1983 roku, która będzie tematem przewodnim Koncertu Finałowego FAMY!  

 

Waglewski i Hołdys w wyjątkowym projekcie, “I Ching” na finał! 

Szczególnie ważnym wydarzeniem będzie unikalny koncert Waglewski & Hołdys “Dialogi”, którego program będzie nie lada atrakcją dla fanów polskiej muzyki rozrywkowej i… ważnej.  

Wydarzeniami specjalnymi na FAMIE będą też koncerty: Rat Kru czy solowego programu gitarzysty Tomasza Kalitko pod nazwą „Panoptikum”. Do Świnoujścia wracają też laureaci poprzednich edycji, by zaprezentować swój aktualny dorobek i status artystyczny. Będą to: duet SEKUNDa, Panilas, Funkasanki oraz Olek Talkowski ze swoim Show. 

Pierwszego dnia festiwalu obok konferencji prasowej z udziałem organizatorów i jurorów festiwalu (Ula Kaczyńska – Czwórka PR, Marcin Cichoński – Radio 357, Michał Taciak świetnie znany na Wsypach i Edgar Hein – Radio Afera) czeka nas jeszcze wernisaż wystawy malarstwa “To nie jest basen”. W Hali Basenu Północnego zobaczymy tuzin wielkoformatowych obrazów Joanny Marcinkowskiej, Agnieszki Sowisło-Przybył i Tomasza Kalitko. Lokalizacja wystawy nie jest przypadkowa. 

 

Wszystko jest do zobaczenia 

Zadbaliśmy by żadne z wydarzeń nie kolidowało ze sobą. Wszystkie koncerty, tak konkursowe jak i specjalne, odbędą się pod jednym dachem Hali Basenu Północnego. Wszystkie spektakle teatralne i filmy krótkometrażowe zobaczmy w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu, a Galeria Miejsce sztuki44 tradycyjnie gościć będzie autorki i autorów w ramach projektu Miejsca Literatury.  

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest tradycyjnie bezpłatny! 

 

Warsztaty 

Na zakwalifikowanych uczestników tegorocznej FAMY czeka też ciekawy program edukacyjny. Warsztaty dziennikarskie z podcastu poprowadzi laureatka prestiżowej nagrody Grand Press, związana z Radiem 357 Agnieszka Szwajgier, Karim Matusiewicz przeprowadzi konsultacje muzyczne dla zespołów, Magda Sowul (aka Panilas) warsztaty wokalne, za konsultacje z produkcji odpowiadać będzie Piotr “Dziki” Chancewicz, a warsztaty fotograficzne poprowadzi Jacek Mójta. 

Szczegółowy program i wszystkie informacje znajdują się tu: PROGRAM