Spotkanie ze Zbigniewem Hołdysem oraz Wojciechem Waglewskim poprzedzające ich wspólny występ podczas tegorocznej Famy, będzie kontynuacją cyklu “Śladami Mistrzów” rozpoczętego podczas pandemicznej edycji festiwalu. Cykl prezentował rozmowy z wybitnymi artystami związanymi z historią festiwalu.
Wojciech Waglewski – założyciel i lider zespołu Voo Voo, twórca projektu Męskie Granie, gitarzysta, kompozytor, autor i producent muzyczny. Muzyk studyjny i producent wielu płyt. Współpracował z czołowymi artystami jazzowymi. Grał w takich zespołach jak „Bemibem”, „Osjan”, „Morawski Waglewski Nowicki Hołdys”. Laureat Paszportu Polityki za działalność kompozytorską i producencką oraz za umiejętność łączenia muzyki różnych kultur.
Zbigniew Hołdys – urodzony 19 grudnia 1951 r. Lublinie polski muzyk, wokalista, kompozytor, poeta i dziennikarz. Debiutował w wieku 16 lat w hippisowskiej grupie „Kwiaty Warszawy”. Na festiwalu FAMA w 1969 r. wraz z zespołem RH- wykonał utwór „Hymn do zachodzącego słońca”, za który otrzymał nagrodę im. Zbigniewa Namysłowskiego. Kilka lat później związał się z zespołem Maryla Rodowicz i Jej Gitarzyści.
W 1976 r. wyjechał do USA, powrócił po roku z przebojem „Co się stało z Magdą K.?”. w 1977 r. Zbigniew Hołdys założył zespół Perfect. Objęty on został zakazem koncertowania wskutek nieprzychylnych władzom wypowiedzi Hołdysa. Perfect grał przez kilka lat w Stanach Zjednoczonych. Na początku lat 80. powstała kultowa kompozycja Hołdysa – „Autobiografia”. Muzyk odszedł z zespołu w 1983 r., zajął się autorskimi projektami.
W 1989 r. Hołdys przewodniczył kampanii wyborczej warszawskiej „Solidarności”. Na scenie muzycznej nie pojawiał się przez prawie 20 lat. Powrócił w 2000 r., zagrał koncert w Sali Kongresowej. Krótko potem wydał nową płytę „Hołdys.com”. od 1990 r. Hołdys współpracuje z polskimi rozgłośniami radiowymi w USA. Prowadził programy telewizyjne w MTV oraz TVP2.