ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024
ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024

MATEUSZ GÓRNIAK

MIEJSCA LITERATURY
22 sierpnia
16:00
Galeria Miejsce sztuki44

Po pięciu latach Mateusz Górniak powraca na Famę. Kiedyś uczestnik warsztatów literackich, dziś autor “Dwóch powieści ruchu” i “Trash Story”- książki nominowanej do Literackiej Nagrody Gdynia 2023.

Mateusz Górniak (ur. 1996) – autor “Trash Story” (wyd. Ha!art) i “Dwóch powieści ruchu” (wyd. Filtry), redaktor Stonera Polskiego i dramaturg.

Chacie, takiej z drewna Człowiek z Kamerą, Bohater, Fura oraz autostopowiczki Mucha i Mała porzucają wszystko i udają się na skraj lasu, by pobudować tam dla siebie siedziby. Ich podróż to rozpisany na głosy manifest międzygatunkowego sojuszu, a także próba myślenia utopijnego. Siłą napędową tej powieści drogi są rytm, przygoda, ucieczka i ekstaza.

Ostentacyjnie wolna Nomadka prowadzi nas przez miasto z dala od jego głównych szlaków. Kolejne etapy „przygody” narratorki wyznaczają przypadkowe spotkania, rozmowy o permanentnej życiowej katastrofie, wizyta na basenie i afekt do przystojnego strażaka.

Dwie powieści ruchu to pochwała INNEGO ruchu i zmiany, które odsłaniają możliwy kształt nowej wspólnoty. Mocna proza – nieokiełznana i wykwintna zarazem.

Książka wyróżniona Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2023.