Wydarzenie specjalne

Goście:
Janusz Grzywacz, Paweł Swiernalis, Szymon Wójciński
Prowadzący: Artur Rawicz
Data: wtorek, 24.08.2021
Godzina: 16:00
Lokalizacja: Galeria Miejsce sztuki44

O PROJEKCIE

Sytuacja wywołana przez pandemię Covid-19 ukazała skrajnie niedobrą sytuację ekonomiczną artystów w Polsce. Mało która grupa społeczna ucierpiała podczas wprowadzania kolejnych ograniczeń wynikających z pandemii. Od dłuższego czasu właśnie dla tej grupy społecznej nie ma żadnych konkretnych rozwiązań systemowych, które zapewniałyby jakąkolwiek ochronę socjalną. Panel dyskusyjny porusza problem statusu artysty zawodowego z perspektywy reprezentantów różnych pokoleń.

Panel dyskusyjny – „Status muzyka zawodowego w perspektywie debiutów artystycznych” – Sytuacja wywołana przez pandemię Covid-19 ukazała skrajnie niedobrą sytuację ekonomiczną artystów w Polsce. Mało która grupa społeczna ucierpiała podczas wprowadzania kolejnych ograniczeń wynikających z pandemii. Od dłuższego czasu właśnie dla tej grupy społecznej nie ma żadnych konkretnych rozwiązań systemowych, które zapewniałyby jakąkolwiek ochronę socjalną. W wyjątkowo trudnej sytuacji znalazły się osoby na co dzień niezwiązane z żadną instytucja kultury, pracujące poza umową o pracę a także debiutanci, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą w kulturze. W perspektywie ogólnopolskiej jest to bardzo duża grupa osób pozbawiona podstawowych świadczeń socjalnych związanych m.in. ze składkami zdrowotnymi i emerytalnymi a także stabilnym źródłem dochodu.
Propozycją systemowej poprawy tego problemu jest procedowana obecnie ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego i prowokująca do dyskusji na temat roli mecenatu państwa. Z tej okazji podczas kolejnej edycji Festiwalu Fama w Świnoujściu proponujemy debatę z reprezentantami środowiska muzycznego w Polsce ukazującymi spojrzenie na problem z perspektywy wielu pokoleń: Janusza Grzywacza (lidera zespołu Laboratorium), Pawła Swiernalisa (lidera zespołu SWIERNALIS) oraz Szymona Wójcińskiego (pianisty, kompozytora).

Partnerzy:

logo cmyk tekst (1)

Dofinansowanie:

nckpomorze zachodnie

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2021″

Pozostałe wydarzenia z kategorii "Muzyka":

Ouch. It seems we can’t find what you’re looking for.

Ouch. It seems we can’t find what you’re looking for.