MIEJSCA LITERATURY

Gość:
Wojciech Nowicki
Prowadzący: Darek Foks
Czwartek 25.08.2020
godz. 18:00

Kolejna edycja projektu poświęconego literaturze, którego gośćmi są autorzy ważnych i docenionych przez czytelników oraz krytyków książek prozatorskich, reporterskich i eseistycznych. W tym odcinku Darek Foks zaprosił do rozmowy Wojciecha Nowickiego, autora powieści „Cieśniny”.

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki – pisarz, eseista, fotograf, kurator, dziennikarz, tłumacz, krytyk kulinarny. Jego książka „Dno oka. Eseje o fotografii” (2010) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011. Wydane w 2013 roku „Salki” otrzymały Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej. Książka „Tuż obok” (2018) została nominowana do Nagrody Pióro Fredry 2018, a powieść „Cieśniny” otrzymała nominację do Nagrody im. Jana Michalskiego oraz do Nagrody Literackiej Gdynia. Nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (2019). Mieszka w Krakowie.

„Cieśniny”

W swojej powieści Wojciech Nowicki zgłębia tajemnicę kompulsywnej potrzeby wędrowania: dromomanii, uznanej za romantyczne schorzenie i usuniętej z katalogu chorób psychiatrycznych na początku XX w. Jego bohaterowie poprzez wędrowanie szukają ukojenia w chorobie, która paraliżuje ich życie. To opowieść o tym, co oddziela smutek od depresji, o przekraczaniu granic szaleństwa i samopoznania, o próbach uzyskania racjonalności i potrzebie zdrowia.

"Cieśniny" - Wojciech Nowicki

Realizacja nagrań:

Kierownik produkcji: Monika Stopczyk
Intro: Studio Lepiej na podstawie identyfikacji Poster & Sons

Partnerzy:

wydawnictwo czarnevideo brothers

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Pozostałe wydarzenia z cyklu "Miejsca Literatury":

Dzikie Szepty Ludojada

Pokaz filmów krótkometrażowych, przestrzenna instalacja artystyczna, rozmowy o literaturze i oczywiście muzyka, muzyka i jeszcze raz muzyka. Uwaga! Aura wciąż nam nie sprzyja. Popołudniowe koncerty zostały przeniesione z Promenady Zdrowia do Sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Zaczynamy od pokazu filmów konkursowych sekcji sztuk wizualnych. Zaprezentujemy cztery krótkometrażowe filmy: „Pamiątka z widzenia” Aleksandry Skorupy,...

więcej