W końcu widzimy się ponownie, po roku…Ufff!

“I don’t like mondays”? Nie dziś, nie w Świnoujściu. W końcu po 365 dniach otwieramy kolejną edycję Festiwalu FAMA. Klasycznie, jak to bywa z otwarciami, rozpoczynamy o 14.00 od konferencji prasowej w zaprzyjaźnionym Uzdrowisku Świnoujście (ośrodek Henryk przy ul. Sienkiewicza 1). Gośćmi spotkania z mediami będą Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, znakomici dziennikarze, którzy przez najbliższy tydzień będą pełnić rolę festiwalowych Jurorów – Ula Kaczyńska (Czwórka), Marcin Cichoński (Radio 357) i Michał Taciak oraz przedstawiciele organizatorów.

W tym roku festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w czterech lokalizacjach: Hali Basenu Północnego (ul. Jachtowa 1), Galerii Miejsce sztuki44 (ul. Armii Krajowej 13), Miejskim Domu Kultury (ul. Wojska Polskiego 1) oraz Pływalni Watersports / SURF bar (plaża, wejście nr 17, od ul. Uzdrowiskowej).

Poniedziałek to dzień inauguracji kolejnej odsłony cyklu Miejsca Literatury. Pierwszym gościem Krzysztofa Lichtblaua będzie Łukasz Barys, który za swój debiut “Kości, które nosisz w kieszeni” otrzymał w Paszport Polityki 2021. Zapraszamy do rozmowy, podczas której autor poprowadzi nas przez cmentarze, szkoły i dzielnice prowincjonalnego miasta, a wszystko po to by ukazać dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy. Czekamy na Was o 16.00 w Galerii Miejsce sztuki44.

Po przyjęciu porcji literackich wrażeń, czas na teatr. Złapcie kawę na wynos i przespacerujcie się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie o 17.30 rozpocznie się spektakl w wykonaniu Teatru AST Wrocław. „Herstorie Różewicza” to przyglądanie się z kobiecej perspektywy twórczości jednego z najważniejszych polskich poetów i dramatopisarzy. Sztuka miała swoją premierę w ramach obchodów wrocławskiego Roku Tadeusza Różewicza (2021), upamiętniającego setną rocznicę urodzin poety.

Ul. Jachtowa 1, czyli Hala Basenu Północnego to kultowe miejsce festiwalowych koncertów, w którym zostaniemy do późnych godzin wieczornych. Na miejscu zastaniemy instalację fotograficzną zatytułowaną “Oddychaj” autorstwa Agnieszki Sowisło-Przybył i Sławomira Przybyła, której otwarcie nastąpi o 19.15. Prace będzie można oglądać przez cały czas trwania festiwalu.

19.30 to czas najwyższy, aby zatopić się w dźwiękach, a poniedziałek proponuje Wam aż cztery godziny, z czterema zespołami. Pulę otwierają Decadent Fun Club. Mocne, alternatywne granie, które w swojej oryginalności nie ma sobie równych. Grali na Jarocinie, grali na Poland’ Rocku, a dziś zawitają na wyspy!

Godzinę później (20.30) na scenie pojawi się Last Spring Catkins, czyli Paweł Horbajczuk, który uważa, że: “do muzyki oraz artystów nie trzeba dorabiać historii, a od budowania prezencji w social mediach znacznie ważniejsze jest robienie fajnych piosenek” i faktycznie nie znajdziemy zbyt wielu informacji na temat artysty, więc tym bardziej warto przyjść na koncert i poznać ten tajemniczy projekt.

Tuż po zmroku, o 21.30, scenę Hali Basenu Północnego przejmie niezwykle barwny i jedyny w swoim rodzaju – Horsy. Przygotujcie się na niezłego, energetycznego kopa i szykujcie nogi do tańca. Horsy to pewniak jeśli chodzi o elektronikę, taneczne bity i szalone kompozycje. Niedawno ukazał się jego album “Hedonism for Dummies” i słowa hedonizm nie użyto tu przypadkowo.

Wisienką na torcie poniedziałkowego, muzycznego repertuaru będzie zespół Funkasanki, czyli duet poruszający się w klimatach muzyki elektronicznej z żywymi instrumentami na scenie. Na FAMIE zaprezentują set z materiałem z nadchodzącej płyty, pełny wpływów francuskiej i brytyjskiej sceny elektro, zahaczając o alternatywny pop, a nawet EDM. Funkasanki nie bez powodu zamykają pierwszy dzień festiwalu. To zespół, który na koncertach zjadł już klawiatury i z pewnością nieźle rozbuja świnoujską publiczność. Bądźcie gotowi o 22.30!

No i pamiętajcie – na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

52. Festiwal FAMA odbywa się w dniach 22-27 sierpnia 2022. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.