Fama, dzień trzeci: interakcyjny performance, literacka rozmowa o Górnym Śląsku oraz potężna dawka muzyki w każdym niemal gatunku. Będzie muzyczna wrażliwość, rytuał, bezkompromisowość, pustynny trans i pulsowanie… Jedziemy!

Fama, dzień trzeci: interakcyjny performance, literacka rozmowa o Górnym Śląsku oraz potężna dawka muzyki w każdym niemal gatunku. Będzie muzyczna wrażliwość, rytuał, bezkompromisowość, pustynny trans i pulsowanie… Jedziemy!

Trzeci dzień Festiwalu Fama zaczynamy o godzinie 16.00 w Galerii Sztuki Współczesnej ms44. Tutaj PerfoMentalni, czyli eksperymentalny zespół tworzący w obszarze tańca, ruchu i choreografii zaprezentuje „Wystawę wyobrażoną”. To działanie balansujące na granicy performansu, choreografii i galeryjnej instalacji. To rodzaj nieistniejącej wystawy. W rolę eksponatów wcielą się performerzy. Ruchem odtwarzać będą różne formy, układając się w spójną całość kuratorowanej przez widza wystawy, gdyż to właśnie dowolność interpretacji zależeć będzie właśnie od niego.

Kwadrans po siedemnastej (17.15) w przestrzeni Galerii Sztuki Współczesnej ms44 odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Miejsca Literatury”. Gościem Krzysztofa Lichtblaua będzie Zbigniew Rokita. Panowie podejmą temat Górnego Śląska, jego historii, godzenia się z pochodzeniem, a także – nie zawsze wygodną, przeszłością i spuścizną przodków. To oczywiście echa głośnej książki Rokity „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.

Przenosimy się do klimatycznej hali w Basenie Północnym, która już do późnego wieczoru wypełniona będzie muzyką. Cykl zdarzeń rozpocznie Aleksandra Budzyńska, łącząca klasykę z elektroniką. Jej muzykę można przyporządkować do nurtu art-pop. Zapraszamy o godzinie 18.30.

Godzinę później (o 19.30) Oskar Mir i Milito, czyli duet tworzący muzykę stanowiącą wypadkową rozmaitych gatunków i stylistyk – od art popu przez trip hop, indie, acoustic po romantic techno. Ich koncerty są podobno jak rytuały, podczas których opiewają wrażliwość i wynikającą z niej bezkompromisowość.

Trzy grosze to trzech muzyków – Adam Kandziora, Marcin Hoffmann oraz Kamil Bubnowski. Ich muzyczna stylistyka krąży między rockiem, alternatywą a americaną. Założycielem i pomysłodawcą grupy jest Adam Kandziora, jeden z liderów folkowego zespołu Pangraj, nagradzanego na Famie przed kilkoma laty. Na koncert zapraszamy o godzinie 20.30.

Czas na wieczorne wydarzenie specjalne i koncert zespołu Polski Piach, którego liderem i założycielem jest Patryk Zakrocki – muzyk, kompozytor, improwizator, a także prowadzący warsztaty dla zespołów podczas tegorocznej Famy. Muzycy Polskiego Piachu czerpią z tradycji pierwszego bluesa, pustynnego transu i rozwijają własny język, którego temperatura wynika z rodzimego krajobrazu, natury polskich rzek i zachmurzonego nieba. Grają instrumentalnego, wiślanego bluesa, kameralistykę z piachu, a przede wszystkim… pulsują. Start o 21.30.

Na finał dnia, o godzinie 22.30, solidna porcja rockowych brzmień i formacja Tuga. Muzykę, którą grają cechuje chwytliwa melodyjność i nieoczywisty aranż, a polskie teksty pozwalają podkreślić pewien niepokój i słowiański, niewytłumaczalny smutek. Tuga to wyraziste, gitarowe brzmienia dopełnione instrumentami dętymi, a wszystko w całości trzyma nietuzinkowa sekcja rytmiczna.

Przypominamy: na wszystkie wydarzenia Famy – WSTĘP WOLNY!

25 SIERPNIA 2021 | ŚRODA
16.30 | Galeria Sztuki Współczesnej ms44 | PK
PerfoMentalni „Wystawa Wyobrażona” – performance
17.15 | Galeria Sztuki Współczesnej ms44 | Miejsca Literatury
Zbigniew Rokita „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”
18.30 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | PK
Aleksandra Budzyńska – koncert
19.30 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | PK
Oskar Mir/Milito – koncert
20.30 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | PK
Trzy grosze – koncert
21.30 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | WS
Polski Piach – koncert
22.30 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | PK
Tuga – koncert