Wydarzenie specjalne

Wykonawca:
Uczestnicy sekcji muzycznej
Data: sobota, 27.08.2022
Godzina: 20:00
Lokalizacja: Hala Basenu Północnego

O PROJEKCIE

Koncerty premierowe z cyklu wydarzeń specjalnych mają na celu ukazanie różnorodności polskie sceny muzycznej, prezentację różnorodności gatunków, w tym projektów eksperymentalnych. Ideą koncertów specjalnych jest muzyczny dialog, międzygatunkowa podróż przez różne perspektywy uprawiania muzyki. W poprzednich latach na scenach Festiwalu Fama występowali tacy artyści jak: Mela Koteluk, Sorry Boys, Swiernalis, Ralph Kamiński, Clock Machine, Pola Chobot i Adam Baran, Ina West i wielu innych.

„Serce ze Złota” – Tribute to Neil Young to pierwsza w Polsce przekrojowa reinterpretacja twórczości Neila Younga. Prapremiera projektu odbędzie się podczas finału tegorocznej Famy, a na scenie zobaczymy uczestników sekcji muzycznej i nie tylko. Przedsięwzięcie ma na celu podtrzymanie pamięci o jednym z najbardziej wpływowych songwriterów w historii muzyki popularnej.

Neil Young, autor poetyckich, filozofujących tekstów piosenek, cechujących się jednakże prostotą stylu. Od lat 60. aż do dziś wyraża w nich ideały cechujące kontrkulturę hippisowską. W swym muzycznym stylu przechodzi ze skrajności w skrajność – od miękkiego, niekiedy łzawego, akustycznego folk rocka, do agresywnego hard rocka, zawsze jednak dotykając w swej muzyce istotnych kwestii ludzkiej egzystencji. W swoim folkowym dorobku skłaniał się nieraz w stronę rocka psychodelicznego, a nawet grunge’u i heavy metalu. Często wzbogacał swoje utwory o długie, spektakularne solówki gitarowe. Głos Neila Younga, nienaturalnie wysoko ustawiony, a zarazem nieco szorstki, jest jednym z najłatwiej rozpoznawalnych w muzyce rockowej. Piosenki artysty w niezaprzeczalny sposób wpłynęły na muzykę oraz sztukę XX wieku, podobnie jak twórczość lepiej znanego w Polsce Boba Dylana czy Leonarda Cohena.

Zadaniem mającym szczególną wagę w projekcie „Serce ze złota” będzie przetłumaczenie poezji Younga na język polski, a następnie na ich podstawie zbudowanie nowych pieśni. Kierownictwo muzyczne nad projektem obejmie Karim Martusewicz – instrumentalista, kompozytor, basista zespołu VOO VOO.

Fot. Henry Diltz

Partnerzy:

Dofinansowanie:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Pozostałe wydarzenia z kategorii "Muzyka":