Prezentacja konkursowa
Wykonawca: Uczestnicy sekcji sztuk wizualnych
Data: sobota, 27.08.2022
Godzina: 14:30
Lokalizacja: Miejski Dom Kultury
O PROJEKCIE
W tym roku sekcja sztuk wizualnych adresowana jest do twórców zajmujących filmem krótkometrażowym oraz performancem, stawiających na rozwój swoich umiejętności, pracy w grupie oraz poszerzania horyzontów a także artystycznych doświadczeń.

Pokaz filmów uczestników sekcji sztuk wizualnych – W ramach sekcji sztuk wizualnych na przełomie kwietnia i maja odbył się nabór do prezentacji konkursowych w obszarze filmów krótkometrażowych oraz performance-artu. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń organizatorzy Festiwalu Fama wybrali siedem najlepszych filmów, które zostaną zaprezentowane w piątek oraz w sobotę w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu.
Daniel Sołtysiński „Still in the Same Place” – eksperyment filmowy, który zabiera widza w zapętloną podróż opowiadającą o doświadczeniu czasu, śmiertelności i lęku przed przemijaniem. Obraz opowiedziany jest minimalnymi środkami i podkreślony muzyką Michała Lazara. Projekt przygotowany został przy wsparciu programu Partnerstwo dla Muzyki Krakowskiego Biura Festiwalowego. Premierę miał 14 maja 2021 roku.


Adam Żądło „Solar Voyage” – „Solar Voyage” to opowieść o wielkim umyśle, palącej obsesji, szalejących żywiołach, zmaganiu się ze schizofrenią oraz problemach z akceptacją społeczną i rodzinną. To prawdziwa historia człowieka żyjącego w izolacji, który w poszukiwaniu miłości i słońca wyrusza w niewiarygodną podróż dookoła świata.
Mateusz Żegliński „Nowa symfonia” – Obraz, który miał swoją premierę na Festiwalu, pokazuje Norberta Twórczyńskiego, dyrygenta Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie i wykładowcę Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest to, jak piszą twórcy filmu, portret dyrygenta perfekcjonisty, który mierzy się ze swoją traumą. Film został zrealizowany m.in. w Filharmonii.
Twórcą obrazu jest Mateusz Żegliński, szczeciński filmowiec i absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie.
Podczas 15. Festiwalu Kina Niezależnego w Przemyślu widzowie Kina Centrum uznali „Nową symfonię” za najlepszy film festiwalu.


Zlata Veresniak „Ada” – Film „Ada” to opowieść o tancerce wspominającej partnerkę, która odeszła. Poszukując sposobu na pogodzenie się z traumą po stracie, decyduje przekształcić swoje wspomnienia w taniec. Reżyserka filmu – Zlata Veresniak jest młodą polską scenarzystką i reżyserką krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Pochodzi z Ukrainy. Jest absolwentką Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej ze specjalizacją Radia i Telewizji na Uniwersytecie Wrocławskim, obroniła pracę licencjacką o klasyfikacji trybów dokumentalnych Billa Nicholsa na przykładzie współczesnych filmów dokumentalnych.
Anja Zalewska „RelaXeD” – RelaXeD to zapis wielu prób walki ze stresem według złotych rad internetu, które teoretycznie zostały przyjęte przez społeczeństwo i uznane za skuteczne. A jak to wygląda w praktyce?
Przed obejrzeniem zapoznaj się z dystansem dołączonym do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy film niewłaściwie odebrany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Partnerzy:

Dofinansowanie:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z funduszu promocji kultury – państwowego funduszu celowego.
Pozostałe wydarzenia z kategorii "Sztuki wizualne":
Beata BEATNIK Filipowicz – instalacja artystyczna
Finał instalacji artystycznej Beaty Filipowicz pt" Rachunek Sumienia" na podstawie improwizowanego performansu uczestników festiwalu oraz autorskich prezentacji....
Anna Kołacka, Julia Lewandowska, Mikołaj Cieślak – performance
Występ performatywny Anny Kołackiej, Julii Lewandowskiej i Mikołaja Cieślaka - laureatek programu "Twój Projekt na Famie" podczas pandemicznej edycji Festiwalu Fama....
Sekcja sztuk wizualnych – pokaz filmów, część 1
W piątek odbędzie się pierwsza część prezentacji filmów krótkometrażówych sekcji sztuk wizualnych. Zapraszamy do sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu....