NABÓR OTWARTY!
Kto pyta nie błądzi. Kto pyta, ten rządzi.
Fama to nie jest festiwal, jak wiele innych. Tym, którzy byli, wyjaśniać nie trzeba, ale co roku są tacy, co pierwszy raz. W trosce o ich szczęki spróbujemy hurtem odpowiedzieć na najczęstsze pytania do redakcji.
Wiemy, że organizatorzy każdego festiwalu mówią o sobie, że ten ich jest wyjątkowy i unikatowy. I pewnie mają rację. Ale znacie drugi taki, który jest multidyscyplinarny, niebiletowany, z potężnym pierwiastkiem edukacyjnym i przez ponad pół wieku odkrył, oszlifował i wypuścił na szeroki wody multum rodzimych gwiazd? No, my też nie.
Na Famie uczestnik współtworzy festiwal, prezentuje się, bierze udział w warsztatach, występuje, pracuje twórczo pod okiem mistrzów i netłorkinguje.
Zaczęło się w 1955 roku. Równie sędziwy jest tylko Sopot Jazz Festiwal. Starszych od nas nie ma.
Tu się przyjeżdża na tydzień. W tym roku: od 21 do 26 sierpnia.
Nie sprzedajemy biletów, bo ich nie mamy. Widzów po prostu serdecznie zapraszamy na koncerty, spektakle, spotkania, pokazy, wystawy, panele. Nazywamy to prezentacjami konkursowymi, koncertami programowymi lub wydarzeniami towarzyszącymi. Rekrutacja trwa w najlepsze.
W naborze, który właśnie trwa i trwać będzie do końca maja poszukujemy młodych metrykalnie i duchem artystów z różnych dziedzin sztuki, gotowych zaprezentować swoją twórczość przed Jury i świnoujską publicznością. Chcących aktywnie brać udział w interesujących ich warsztatach, rozwijać się wspólnie pracując przez parę dni nad koncertem finałowym.
Tym, którym uda się zakwalifikować, a nie uda się wyjechać z jedną z nagród, i tak nie pozwalamy zapomnieć o Famie, a publiczności o nich. Dzięki naszym przyjaciołom – formalnie: partnerom medialnym – famowe dokonania artystyczne uczestników prezentujemy jeszcze długo po tym, jak lato przejdzie do historii.
Niebawem będziemy mogli ogłosić, któremu z młodych artystów prezentujących się na poznańskim Next Fest Music Showcase & Conference zdecydowaliśmy się przyznać Dziką Kartę. To tegoroczna nowość. Za chwilę damy też znać, na jaką jeszcze imprezę w tym roku wybieramy się na łowy. Może znajdziemy coś, czego brakować nam będzie w zgłoszeniach do naboru, a może nie. Czas pokaże.
Uczestnicy zakwaterowani są w wieloosobowych pokojach, co wydatnie sprzyja nawiązywaniu relacji przede wszystkim artystycznych. Między przedpołudniowymi warsztatami (część edukacyjna) a popołudniowymi prezentacjami i wieczornymi koncertami zapewniamy słynne obiady.
To, że festiwal jest darmowy, nie oznacza, że jest w duchu DIY. Byliście na Pol’and’Rocku? Słyszeliście jak brzmi Mała Scena (Tylko z Nazwy)? Ta sama ekipa odpowiada za produkcję wydarzeń na Famie.
Od lat wielu uczestników nazywa Famę “koloniami artystycznymi” a my się na to nie obrażamy, wręcz przeciwnie.
Korzystamy też z pomocy Wolontariuszy. Traktujemy ich poważnie, surowo i z miłością. Jedziemy na tym samym wózku i dzięki tej świadomości, wszyscy jesteśmy lepsi. Fascynująca była ostatnio ta… burza piaskowa. Widać i pod tym względem Fama jest na swój sposób unikatowa i z tego też jesteśmy dumni.
Jurorzy – lada moment będziemy mogli z całą odpowiedzialnością i ogromną radością ogłosić ich nazwiska.
Wydarzenia specjalne i koncerty programowe – trwa układanie puzzli i próba upychania tego wszystkiego cośmy sobie wymarzyli. Tu też wychodzimy na ostatnią prostą. A proste to nie jest, bo festiwal utrzymuje się z dotacji i przychylności lokalnych instytucji i podmiotów, więc realia i ramy, w których przyjdzie nam funkcjonować krystalizują się później, niż w przypadku komercyjnych festiwali znających wyniki przedsprzedaży. Dziś wiemy, że będzie nie gorzej niż w roku ubiegłym.
Słuchamy uczestników i widzów, a szczególnie głosów krytycznych i uwag konstruktywnych. Co roku coś zmieniamy, poprawiamy, wprowadzamy. Nie inaczej będzie podczas tegorocznej edycji.
Dla nas Festiwal Fama trwa już od kilku miesięcy, dziś zapraszamy Was do naszego świata. Szczególnie tych, co pierwszy raz. To dla Was ten post. Tych co już byli z nami w latach ubiegłych po znajomości prosimy – podajcie to dalej, niech się niesie, bo zasięgi i te sprawy.
Poniżej lista dyscyplin, w których prowadzimy nabór w tym roku.
SEKCJA MUZYCZNA
prezentacja konkursowa;
warsztaty wokalne;
konsultacje dla zespołów (warsztaty tylko dla artystów zakwalifikowanych do prezentacji konkursowych).
SEKCJA SZTUK WIZUALNYCH
prezentacja konkursowa (performance-art, film krótkometrażowy);
warsztaty fotograficzne.
SEKCJA SZTUK SCENICZNYCH
prezentacja konkursowa (spektakl autorski).
SEKCJA DZIENNIKARSKA
warsztaty z tworzenia podcastu.
SEKCJA SCENOGRAFICZNA
warsztaty scenograficzne.
SEKCJA PRODUCENCKA
warsztaty z produkcji dźwięku.
WOLONTARIAT
zajęcia bardzo praktyczne z prozy życia festiwalowo-organizacyjnego w terenie i na czterech literach.
Na zgłoszenia czekamy do 31 maja 2023 roku. Formularz zgłoszeniowy jest tu -> https://fama.org.pl/zglos-sie-
Wyniki naborów ogłosimy 16 czerwca 2023 roku.
Powodzenia i do zobaczenia w Świnoujściu!