MIEJSCA LITERATURY

Gość:
Zbigniew Rokita
Prowadzący: Krzysztof Lichtblau
Data: środa, 25.08.2021
Godzina: 17:15
Lokalizacja: Galeria Miejsce sztuki44

O PROJEKCIE

Kolejna edycja projektu poświęconego literaturze, którego gośćmi są autorzy i autorki ważnych, docenionych przez czytelników oraz krytyków, książek prozatorskich i reporterskich. Gospodarze tegorocznego cyku – Krzysztof Lichtblau, Andrzej Pawełczyk i Artur Rawicz, zaproszą do rozmowy znakomitych autorów i autorki wydanych w tym, a także minionym roku, tytułów.

Zbigniew Rokita – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek, m.in. “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Czarne 2020; nominacje do Nike 2020 i Angelus 2020) i “Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” (Czarne 2018).

fot. Marcin Musiał

„Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte.

Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia. [Autor]

Partnerzy:

wydawnictwo czarne
Kanał książkowy logo
pan_od_ksiazek
logo cmyk tekst (1)

Dofinansowanie:

2021-NCK_IS_dofinans_interwencje-cmyk-PION
pomorze zachodnie

Pozostałe wydarzenia z cyklu "Miejsca Literatury":