MIEJSCA LITERATURY

Gość:
Waldemar Bawołek
Prowadzący: Krzysztof Lichtblau
Data: środa, 24.08.2022
Godzina: 16:00
Lokalizacja: Galeria Miejsce sztuki44

O PROJEKCIE

Kolejna edycja projektu poświęconego literaturze, którego gośćmi są autorzy i autorki ważnych, docenionych przez czytelników oraz krytyków, książek prozatorskich i reporterskich. Gospodarz tegorocznego cyku – Krzysztof Lichtblau, zaprasza do rozmowy znakomitych autorów i autorki wydanych w tym, a także minionym roku, tytułów.

Waldemar Bawołek – pracował jako instruktor higieny w Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, samodzielny referent zaopatrzenia w Zakładach Azotowych, zarządzał piekarnią Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Gromniku, wykonywał prace fizyczne jako robotnik gospodarczy przy Urzędzie Gminy w Ciężkowicach. Jako prozaik debiutował w 1996 roku zbiorem opowiadań „Delectatio morosa” wydanym przez Państwowy Instytut Wydawniczy. Potem opublikował „La petite mort”, „Raz dokoła”, „To co obok”, „Humoreskę”, „Echo słońca”, „Bimetal”, „Pomarłych” i „Furtkę przy dozorcy”. Za „Pomarłych” otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Wcześniej był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Od urodzenia mieszka w małopolskich Ciężkowicach, które użyczają swojej przestrzeni literackim światom jego prozy.

fot. Witold Chronowski

„Skrawki dla Iriny”

Waldemar Bawołek w swojej onirycznej prozie przedstawia historię dwóch z pozoru skrajnie różnych bohaterów: odnoszącego sukcesy pisarza i robotnika fizycznego. Łączy ich nie tylko miłość do Rozalki, ciężkowickiej femme fatale, ale też przekonanie, że są wyrzutkami społeczeństwa. „Skrawki dla Iriny” to pełna cielesności opowieść o tęsknocie za innym życiem, o męskości, którą trzeba udowodnić najpierw ojcu, a potem sobie, i w końcu o śmierci, która trwa tyle, ile się o niej gada we wsi.

Partnerzy:

wydawnictwo czarne
Kanał książkowy logo
pan_od_ksiazek
logo cmyk tekst (1)

Dofinansowanie:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Pozostałe wydarzenia z cyklu "Miejsca Literatury":