MIEJSCA LITERATURY

Gość:
Piotr Oleksy
Prowadzący: Andrzej Pawełczyk
Data: sobota, 28.08.2021
Godzina: 15:30
Lokalizacja: Galeria Miejsce sztuki44

O PROJEKCIE

Kolejna edycja projektu poświęconego literaturze, którego gośćmi są autorzy i autorki ważnych, docenionych przez czytelników oraz krytyków, książek prozatorskich i reporterskich. Gospodarze tegorocznego cyku – Krzysztof Lichtblau, Andrzej Pawełczyk i Artur Rawicz, zaproszą do rozmowy znakomitych autorów i autorki wydanych w tym, a także minionym roku, tytułów.

Piotr Oleksy – historyk i publicysta, wyspiarz i wschodoznawca. Od ponad dekady podróżuje po Europie Środkowej i Wschodniej, obserwując, jak tworzą się nowe tożsamości. Pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Nową Europą Wschodnią”. Z zaangażowaniem zajmuje się promocją kultury – zorganizował wiele konferencji, koncertów i festiwali, stworzył gry edukacyjne, wydał płyty i koordynował powstawanie nowych szlaków turystycznych. W 2019 roku zainicjował w Poznaniu cykl spotkań „Spojrzenie na Wschód”. Od kilku lat bada, opisuje i promuje powojenną historię wysp Wolin, Uznam i Karsibór, rozwijając platformę Archipelag Pamięci (archipelag.edu.pl). Jest także współautorem facebookowej strony „Opowieści z Archipelagu”. Autor książek Naddniestrze. Terror tożsamości, za którą otrzymał nominację do Nagrody „Ambasador Nowej Europy”, oraz Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag.

fot. Artur Kubasik

„Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”

Ta historia rozpoczyna się u kresu wojny, kiedy wyspy zostały odebrane wycofującym się Niemcom i włączone do terytorium Polski. Jedni stąd odjeżdżali – wypędzeni, drudzy zajmowali ich miejsca – wygnani. Wygnani przywieźli pamięć Kresów, wypędzeni zabrali pamięć krajobrazów dzieciństwa i setki lat historii.

Bohaterowie Wysp odzyskanych układali sobie życie w bezpośrednim sąsiedztwie niepewnej granicy, zmagając się z niestabilną administracją, samowolą wojsk radzieckich, wszechobecnym szabrem i nieoswojonym żywiołem wody. Władze Polski Ludowej podejmowały zaś intensywne wysiłki, by znaleźć kulturowe i historyczne uzasadnienie dla odwiecznej polskości „starych Ziem Piastowskich”.

Piotr Oleksy sięga do własnych przeżyć oraz w głąb pamięci swoich dawnych i obecnych sąsiadów, mieszkańców wysp Wolin, Uznam i całego archipelagu u ujścia Odry. Nadając tym wspomnieniom szerszy kontekst, tworzy wciągającą, wielowątkową opowieść o tym, jak historia i geografia stały się siłami kształtującymi dynamiczną społeczność kilku pokoleń wyspiarzy.

Partnerzy:

wydawnictwo czarne
Kanał książkowy logo
pan_od_ksiazek
logo cmyk tekst (1)

Dofinansowanie:

pomorze zachodnie

Pozostałe wydarzenia z cyklu "Miejsca Literatury":