MIEJSCA LITERATURY

Gość:
Elżbieta Łapczyńska
Prowadzący: Krzysztof Lichtblau
Data: wtorek, 23.08.2022
Godzina: 16:00
Lokalizacja: Galeria Miejsce sztuki44

O PROJEKCIE

Kolejna edycja projektu poświęconego literaturze, którego gośćmi są autorzy i autorki ważnych, docenionych przez czytelników oraz krytyków, książek prozatorskich i reporterskich. Gospodarz tegorocznego cyku – Krzysztof Lichtblau, zaprasza do rozmowy znakomitych autorów i autorki wydanych w tym, a także minionym roku, tytułów.

Elżbieta Łapczyńska – autorka książki „Bestiariusz nowohucki” nagrodzonej Nagrodą Conrada, nominowanej do
Nagrody Literackiej Nike, Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Laureatka Nagrody im. Adama Włodka i Międzynarodowego Konkursu na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej, półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Z wykształcenia filozofka. Tańczy afro dance, obserwuje ptaki.

fot. Bernard Łętowski

„Bestiariusz nowohucki”

Nowa Huta, lata 50. Tu powstaje kombinat-kolos i miasto-labirynt. Wykuwa się tu także nowy człowiek – produkt nieudany i popsuty. Wielowątkowa opowieść jest snuta właśnie przez nowych ludzi, takich jak prorok czytający z wielkopiecowych oparów, zjadaczka arszeniku, sobowtórka czy człowiek bez twarzy. Kiedy w ich losy wkracza niejaki doktor Szpigiel, wraz z nim pojawia się zamęt. Debiutancka powieść Elżbiety Łapczyńskiej odsłania świat dziwności, kopniętej metafizyki, ale i do bólu realnej cielesności oraz brutalności pracy.

Książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia, Paszportów Polityki, wyróżniona Nagrodą Conrada i Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Partnerzy:

Kanał książkowy logo
pan_od_ksiazek
logo cmyk tekst (1)

Dofinansowanie:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Pozostałe wydarzenia z cyklu "Miejsca Literatury":