MIEJSCA LITERATURY – Panel dyskusyjny „Dzika rzecz”

Gość:
Rafał Księżyk
Gość specjalny: Piotr Banach
Prowadzący: Artur Rawicz
Data: poniedziałek, 23.08.2021
Godzina: 14:00
Lokalizacja: Uzdrowisko Świnoujście, ośrodek Henryk

O PROJEKCIE

Kolejna edycja projektu poświęconego literaturze, którego gośćmi są autorzy i autorki ważnych, docenionych przez czytelników oraz krytyków, książek prozatorskich i reporterskich. Gospodarze tegorocznego cyku – Krzysztof Lichtblau, Andrzej Pawełczyk i Artur Rawicz, zaproszą do rozmowy znakomitych autorów i autorki wydanych w tym, a także minionym roku, tytułów.

Rafał Księżyk – dziennikarz i krytyk muzyczny. W latach dziewięćdziesiątych redagował magazyny „Brum”, „Plastik”, „Antena Krzyku”, „City Magazine” i „Aktivist”. W latach 2012-2017 redaktor naczelny „Playboya”. Jest współautorem autobiografii Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego, Tymona Tymańskiego, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego, Marcina Świetlickiego, a także autorem dwóch zbiorów esejów – ”23 cięcia dla Williama S. Burroughsa” oraz ”Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”. Za ten drugi otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia, a za ”Dziką rzecz” został nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz do Nagrody Literackiej Gdynia. Prowadzi audycję Nokturn w Programie 2 Polskiego Radia. Współpracuje z magazynem Dwutygodnik.com.

fot. Zofia Dimitrijević

Piotr Banach – muzyk, producent muzyczny, kompozytor i autor tekstów. Założyciel i lider zespołów Hey, Indios Bravos, Ludzie mili, BAiKA.

fot. Radek Kurzaj

„Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993”

„Chaos się nadyma, by wypluć sens” – śpiewał Lech Janerka w 1985 roku, a zaledwie kilka lat później przyszła transformacja, która skonfrontowała z chaosem całe społeczeństwo. Nadejściu wolności towarzyszył niepokój. Niepewność jutra na jednych działała wyzwalająco, innych paraliżowała. W muzyce niezwykły czas przełomu wywołał eksplozję i jak w soczewce skupił najciekawszych undergroundowych artystów i najdziwniejsze alternatywne zjawiska.

Apteka, Armia, Brygada Kryzys, Houk, Izrael, Kazik, Kinsky, Kormorany, Max i Kelner, T.Love. Schyłek festiwalu w Jarocinie i pierwsze rave’y. Wiejskie komuny i miliardowe kontrakty. Queerowi wokaliści, oświeceni punkowcy, początki hip-hopu. Pionierskie teledyski, nowatorskie audycje radiowe, legendarne kluby i przełomowe koncerty.

Rafał Księżyk przeprowadza nas przez pierwsze lata transformacji, koncentrując się na undergroundzie, który umiał cieszyć się wolnością i z natury był z chaosem za pan brat. Bo to właśnie na polskiej scenie muzycznej spontanicznie realizowała się idea społeczeństwa obywatelskiego, ale też bez żadnych hamulców eksplorowano możliwości, które nadeszły wraz z nową epoką.

Partnerzy:

wydawnictwo czarne
Kanał książkowy logo
pan_od_ksiazek
uzdrowisko świnoujście
logo cmyk tekst (1)

Dofinansowanie:

pomorze zachodnie

Pozostałe wydarzenia z cyklu "Miejsca Literatury":