Dzień piąty to przede wszystkim wydarzenie uświetniające pięćdziesięciolecie działalności zespołu Laboratorium oraz jubileusz pięćdziesięciolecia trwania Famy na kulturalnej mapie Polski. Ale także: kolejne spotkanie literackie, projekt site-specific i znów sporo muzyki. Wśród wykonawców: The White Panda, Ania Sama, Heima, Chłodno, Dobre sobie oraz Part of the Kitchen.

Zaczynamy wczesnym popołudniem. Już od godziny 13.00 muzyka wypełni świnoujski deptak, czyli ulicę Bohaterów Września. Scena znajdować się będzie w letnim ogródku El Papa Cafe Hamingway. Na początek duet The White Panda i „Koncert od siedmiu miłości”. W repertuarze piosenki przedstawiające miłość z różnych perspektyw – rockowo, punkowo, grunge’owo, humorystycznie, poważnie, balladowo, po polsku i po angielsku, z pomocą Mickiewicza i bez. Wszystko w surowej akustycznej oprawie na dwie gitary i dwa głosy.

Druga z propozycji to Ania Sama. Jej koncert to połączenie autorskich brzmień opartych o dźwięki instrumentalne – gitar, klawiszy krzyżujących się z elektroniką oraz samplami. W swojej muzyce stawia na autentyczność i melodie prosto z tego pokoju, gdzie jest sama ze swoimi emocjami. Artystka promuje obecnie swój debiutancki album „Śnienie”.

W Galerii Sztuki Współczesnej ms44 o godzinie 15.30 toczyć się będą kolejne rozmowy o literaturze. Gościem Krzysztofa Lichtblaua będzie Małgorzata Gołota. Spotkanie poświęcone będzie jej książce „Spinalonga. Wyspa trędowatych”. Tytułowy skalisty kawałek lądu to tajemnicze miejsce, gdzie chorzy na trąd stworzyli sobie namiastkę życia takiego, jakie znali sprzed czasów choroby. Jednak po istniejącym w pierwszej połowie XX wieku leprozorium nie zostały żadne dokumenty ani zdjęcia. Małgorzata Gołota przeczesała archiwa, odnalazła ostatnich świadków i ludzi, którzy poświęcili życie sprawie trędowatych. Zaintrygowani?

Czas na muzyczny podwieczorek w Sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Na pierwszy ogień formacja Heima. Charakter ich utworów kształtuje ujmujący wokal liderki połączony z nastrojowymi partiami gitarowymi, klimatycznym brzmieniem pianina oraz niebanalną warstwą rytmiczną.

Duet Chłodno w swoich utworach łączy nostalgiczne ciepło letnich wieczorów z melancholijnym wydźwiękiem jesieni. Muzyka, którą tworzą to połączenie przestrzennych brzmień folkowych i subtelnej elektroniki.

Jesteśmy w Barze Letnim Hamaki, tutaj Dobre sobie. Artyści tworzą autorskie utwory, których bazą jest muzyka tradycyjna. W ich muzyce to co ludowe i tradycyjne przeplata się z nowoczesnością. Start ich muzykowania o 18.30.

W międzyczasie, o godzinie 18.00, w Galerii Sztuki Współczesnej ms44 odbędzie się prezentacja konkursowa uczestniczek tegorocznej sekcji sztuk wizualnych. Zobaczymy działania typu site-specific autorstwa czterech młodych artystek: Magdaleny Klyty – studentki Akademii Sztuki w Szczecinie, Jadwigi Janowskiej – studentki Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie oraz Weroniki Wrzosek – absolwentki Wydziału Grafiki i Malarstwa oraz Wydziału Sztuk Wizualnych na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

To wydarzenie będzie wielkie i doniosłe! Na pięćdziesięcioletnim festiwalu swój jubileusz pięćdziesięciolecia działalności świętować będzie legendarny zespół Laboratorium. Zagrają w składzie: Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski, Krzysztof Ścierański, Marcin Ścierański oraz Marek Raduli. W 2018 roku zespół po 32 latach powrócił z 10 w swojej karierze studyjnym albumem „NOW”. Na jubileuszowym koncercie usłyszymy utwory właśnie z tej płyty, ale nie zabraknie także starszych propozycji Laboratorium. Koncert poprowadzi Piotr Metz. Partnerem koncertu jubileuszowego 50-lecia zespołu LABORATORIUM jest STOART. Zapraszamy o godzinie 20.00 do Amfiteatru im. Marka Grechuty.

Późnym wieczorem wracamy do Baru letniego Hamaki, już na muzyczną kolację, albo przedsenne przekąski. Kulinarna terminologia nie jest obca zespołowi Part of the Kitchen, bo powstali w… kuchni. Ich muzyka wymyka się z ram gatunkowych, a jej charakter najlepiej oddaje miano „muzyki nieagresywnej” – którą okładać się można na każdą ranę. Początek koncertu o 21.30.

Do zobaczenia na festiwalowych wydarzeniach, na które jak już powszechnie wiadomo – WSTĘP WOLNY!

27 SIERPNIA 2021 | PIĄTEK
13.00 | El Papa Cafe Hamingway | PK
Ania Sama– koncert
14.00 | El Papa Cafe Hamingway | PK
The White Panda „Koncert od siedmiu miłości” – koncert
15.30 |  Galeria Sztuki Współczesnej ms44 | Miejsca Literatury
Małgorzata Gołota „Spinalonga. Wyspa trędowatych”
16.30 | Sala teatralna Miejskiego Domu Kultury | PK
Heima – koncert
17.30 |Sala teatralna Miejskiego Domu Kultury | PK
Chłodno – koncert
18.00 | Galeria Sztuki Współczesnej ms44 | PK
Wernisaż z sekcji sztuk wizualnych
18.30 | Bar Letni Hamaki | PK
Dobre sobie – koncert
20.00 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | WS
50-lecie zespołu Laboratorium – koncert jubileuszowy
21.30 | Bar Letni Hamaki | PK
Part of the Kitchen – koncert