ŚWINOUJŚCIE
19-24 SIERPNIA 2024

SEKCJA SZTUK WIZUALNYCH

POKAZ FILMÓW
26 sierpnia
13:00
Miejski Dom Kultury

Podobnie jak podczas poprzedniej edycji, tegoroczna sekcja sztuk wizualnych stworzona jest z reżyserek oraz reżyserów krótkich form filmowych, których projekcje odbędą się w ostatni dzień festiwalu w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Co zaskoczy świnoujską publiczność w tym roku? Dowiemy się w sobotę !

“Słoń” 

reż. Mateusz Żegliński

Opis: Portret sportowca amatora, który pragnie zostać mistrzem w boksie tajskim (Muay Thai). Kuba jest robotnikiem i chciałby zostać zawodowym fighterem. Dokumentalna opowieść o walce ze swoimi słabościami. Krew, pot i łzy.

“Podwójne Wiązanie”

reż. Kamil Węgrzyn 

Opis: Podwójne Wiązanie opowiada o młodym, zagubionym w życiu chłopaku, który zostaje wplątany w nieoczekiwany splot zdarzeń przez miejscowego gangstera, wraz z którym wyrusza w niespodziewaną podróż ku poszukiwaniu utraconej męskości.

“Bajka o początku”

reż. Karolina Gołębiowska 

Opis: “Bajka o początku” to historia sprzed kilkudziesięciu milionów lat, kiedy Ziemię zamieszkiwały Dinozaury. Jednym z nich jest Tyranosaurus Rex, który przez swoje krótkie rączki musi mierzyć się z odrzuceniem. Pewnego dnia Rex przez przypadek odkrywa swój talent i niezamierzenie odmienia losy całej planety.
“Bajka o początku” to kino dla widzów w każdym wieku. Film z przymrużeniem oka przybliża teorie naukowe i fakty, opowiadając alternatywną wersję wydarzeń, ale także porusza tematy współczesne, związane z kondycją jednostki w społeczeństwie. Film może być rozumiany inaczej w zależności od wieku i dojrzałości widza.
Za muzykę do filmu odpowiada Andrzej “Webber” Mikosz, natomiast w rolę lektora wcielił się Bartosz “Fisz” Waglewski.
Uzupełnieniem projekcji może być ekspozycja prezentująca “making of” filmu. W skład ekspozycji wchodzą elementy filmu takie jak tła czy kukiełki, ale także specjalnie przygotowane obiekty i grafiki, które poszerzają kontekst opowieści. Ekspozycja pozwala zapoznać się także z techniką animacji i procesem powstawania filmu. Przy osobnym stanowisku obejrzeć można także “Bajkę o powstaniu czarnej dziury”, która powstała kilka lat wcześniej. Produkcja filmu współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

“Świt”

reż. Anna Skoczeń 

Opis: Dwoje przyjaciół wyjeżdża na wieś, by z pomocą kamery przepracować bolesną przeszłość, która ciąży na ich relacji. Film jest intymną rejestracją wspólnego życia homoseksualnego chłopaka i heteroseksualnej dziewczyny, których łączy wyjątkowy, trudny do zdefiniowania rodzaj więzi. Widz zostaje wpuszczony do ich świata, staje się towarzyszem ekscentrycznych zabaw, szczerych do bólu rozmów, momentów czułości i napięć. Pozornie sielankowa relacja, podszyta jest niespełnioną miłością i trudnymi emocjami, z którymi bohaterowie będą musieli się zmierzyć.

“Eleuteria” 

reż. Rafał Łysak 

Opis: Film opowiada o młodej malarce, Eli, która poświęciła swój talent i życie prywatne opiece nad chorą na alzheimera matką. Nie przewidziała jednak, jak trudne to będzie zadanie, ale nie wyobraża sobie oddać matki do domu opieki. Nagle coś zakłóca ten stan rzeczy. Ela zaczyna budzić się każdego dnia z brudnymi od ziemi rękoma. Szuka przyczyny tego zjawiska. To, co odkryje, zmusi ją do przewartościowania dotychczasowej postawy wobec matki.

3. Kadr z filmu SŁOŃ