Tegoroczne Miejsca Literatury zakończymy rozmową z Olgą Górską o jej debiutanckiej, głośnej i docenionej przez krytyków, powieści “Nie wszyscy pójdziemy do raju”.
Olga Górska – Radomianka. Z wykształcenia humanistka, z pochodzenia proletariuszka. W dzieciństwie lubiła grać w piłkę, oglądać Króla Lwa i chodzić do kościoła. W dorosłym życiu lubi spać, oglądać stare filmy i słuchać Patsy Cline. Autorka powieści “Nie wszyscy pójdziemy do raju” wydanej przez Drzazgi w 2022 r. Laureatka III edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Nagrody Literackiej Miasta Radomia. Felietonistka magazynu “Replika” i portalu NGO.pl.
W jednej ręce puszka z jasnym pełnym, w drugiej różaniec, w ustach papieros, w radiu Aerosmith. Trzy dziewczyny, które czują coś do siebie, jadą rozpadającym się oplem przez Polskę powiatową. Jedna opowiada pozostałym o swoim życiu: o pierwszej szkole, pierwszej przyjaźni i pierwszej miłości. Duchologiczna wyprawa do lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, którą podejmuje narratorka tej powieści drogi, okazuje się w istocie przenikliwą analizą klasowo-płciowej tożsamości i próbą opisu homoerotycznego pragnienia: najpierw całkowicie tłumionego przez heteronormę, potem wyrażanego w drobnych gestach i pocałunkach, wreszcie – jawnie wypowiedzianego w samochodowej podróży. Jej geograficznym celem jest Radom, ale egzystencjalnym – transgresja, afirmacja i ekstatyczne doświadczenie wolności.
Od pierwszych słów nie miałem wątpliwości, że trzymam w rękach doskonały debiut. Książkę niezwykłą, zmysłową, gęstą i niepokojącą. I tajemniczą.
Adam Pluszka